Turisté v Mariánských Lázních mají další výletní cíl

Turisté v Mariánských Lázních mají další výletní cíl

11. srpna 2019 byla v Mariánských Lázních slavnostně otevřena Stezka spisovatelů. Jedenáct panelů rozmístěných po městě připomíná slavné literáty, kteří do města přijeli. A nebylo jich málo. Patří k nim Johann Wolfgang von Goethe, Mark Twain, Maxim Gorkij, Jaroslav Seifert, nebo Vladimír Páral.


Osobnosti pera připomínají panely, které tvoří zhruba metr a půl vysoká podstavcová stěna se šikmým pultíkem ve tvaru otevřené knihy s životopisnými údaji literátů, s citáty a informacemi o jejich návštěvě Mariánských Lázní.

Jak poznamenala architektka Ludmila Míková, která se na přípravě panelů podílela, jsou umístěny na místech spojených se slavnými osobnostmi. Například poblíž domů, kde bydlely. Literátům se v lázních líbilo, a také o tom dali vědět. Například Goethe byl ve 20. letech 19. století nadšený, jak město roste přímo před očima. Jeho pobyty v lázních připomíná Mariánskolázeňská elegie.

Svůj vlastní panel má také spisovatel Vladimír Páral, který v Mariánských Lázních žije, a předpovídá jim zářnou budoucnost. Informace o něm je možné najít v lázeňském parku pod známou výrobnou oplatek, kde je po něm pojmenovaná i lavička.

Mapky s přehledem panelů na mariánskolázeňské Stezce spisovatelů je možné získat v mariánskolázeňském infocentru v domě Chopin na Hlavní třídě. Jejich součástí jsou i kvízy, například pro žáky druhého stupně základních škol. Ti by měli vědět, nebo se z panelů dočíst třeba to, jaké dílo vytvořil Miroslav Horníček jako poctu Mariánským Lázním.

Text: Josef Šorfa, Český rozhlas Karlovy Vary

Projekt finančně podpořil Karlovarský kraj a město Mariánské Lázně.
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek