Hvězdy v lázních - Abonentní koncert PRÉMIE

pátek, 7.2.2020, 19:30 hodin Společenský dům Casino Mariánské Lázně
vstupné: 500,- 400,- 300,- 200 CZK  Zakoupit vstupenku

Hvězdy v lázních - Abonentní koncert PRÉMIE

Pořadatel: Západočeský symfonický orchestr


Carl Maria von Weber: Oberon – předehra
Fryderyk Chopin: Koncert pro klavír č. 2 f moll op. 21
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ op. 95

klavír – Ivan Klánský
dirigent – Petr Altrichter


ABO Prémie
Legendu české klavírní hudby, profesora Ivana Klánského netřeba blíže představovat. Jeho mistrovství a Chopinův klavírní koncert f moll jsou příslibem uměleckého vrcholu této abonentní sezóny. A když se k tomu připojí Dvořákova Novosvětská symfonie a dirigent takového věhlasu, jakým je Petr Altrichtr, půjde jistě o jedinečný zážitek… Koncert uvede předehra k romantické opeře C. M. Webera Oberon. Nabídku na zkomponování této opery obdržel Weber od tehdejšího ředitele londýnské opery v Covent Garden Charlese Kembleho v létě roku 1824 při společném setkání v Mariánských Lázních. Opera měla úspěšnou premiéru 12. dubna 1826. Skladatel jí sám dirigoval. Jeho zdravotní stav byl však již velmi špatný, zemřel o dva měsíce později.

Ivan Klánský (*1948)
je významný český klavírní interpret a pedagog. Od roku 1983 je profesorem pražské HAMU a v současné době již zastává funkci děkana. Dále je od roku 1991 profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Studoval na Pražské konzervatoři u Valentiny Kameníkové a HAMU v Praze u Františka Raucha. Od roku 1995 je předsedou Chopinovy společnosti, Chopinova festivalu v Mariánských Lázních a byl předsedou Rady Kruhů přátel hudby při Nadaci Českého hudebního fondu. Stal se první Čechem v historii, jemuž se podařilo dostat do finále varšavské Chopinovy hudební soutěže.

Petr Altrichter (*1951)
je laureát dirigentské soutěže v Besançonu, patří k nejvýznamnějším českým dirigentům současnosti. Působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Královské liverpoolské filharmonie, Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici a Filharmonie Brno. Diriguje orchestry po celém světě a hostuje na prestižních světových festivalech v Paříži, Madridu, Chicagu, Curychu, Salcburku, Vídni, Seville, St. Etienne, Avignonu, Palermu, Praze, Edinburku, v Aténách. V britských špičkových tělesech se uplatňuje zejména jako propagátor české hudby.

přednáška před koncertem v 18:30 hodin
ŘADA A