CHOPINŮV FESTIVAL 2015 - VSTUPENKY V PRODEJI

CHOPINŮV FESTIVAL 2015 - VSTUPENKY V PRODEJI

Vstupenky na Chopinův festival 2015 najdete na našich stránkách. V přiloženém dokumentu najdete program ve všech jazykových mutacích (čj, aj, nj, rj).


56. CHOPINŮV FESTIVAL 2015 A 10. MEZINÁRODNÍ KLAVÍRNÍ SOUTĚŽ F. CHOPINA 2015, 10.-23.8.2015

VSTUPENKY

V letošním roce se v Mariánských Lázních uskuteční již 56. ročník Chopinova festivalu, který patří mezi pět nejstarších evropských hudebních festivalů a je třetí nejstarší v České republice. Festival nebyl nikdy přerušen, první ročník se konal v roce 1959. Nedílnou součástí festivalu je i pořádání klavírní soutěže z děl F. Chopina. Tato soutěž se zpočátku konala jako národní soutěž, posléze získala kredit mezinárodní soutěže a pořádá se jako bienále. V letošním roce se tedy koná 10. ročník Mezinárodní klavírní soutěže F. Chopina.

Festivalový program nabídne celkem 14 koncertů - 3 orchestrální koncerty, 4 klavírní recitály, 4 komorní koncerty, 2 matiné, 1 nokturno, veřejné natáčení Českého rozhlasu. I letos potvrdila Česká televize svoji účast a ČT24 bude vysílat festivalové koncerty v přímém přenosu. Pro festival je připraven i doprovodný program – jsou to výstavy v městském divadle a domu Chopin, filmové představení – CHOPIN OČIMA JAPONCŮ, Chopin Golf Cup – golfový turnaj, který Společnost F. Chopina pořádá od roku 2007 jako poděkování sponzorům festivalu.

Již několik let začíná festival prologem a končí postludiem. Letos je připravena ještě jedna novinka – LENOŠKA IVA ŠMOLDASE – veřejné nahrávání Českého rozhlasu 2 v městském divadle s hosty Ivanem Klánským a Martinem Kasíkem 10.srpna v 19 hodin. Postludium letos bude patřit francouzskému šansonu v podání Heleny Vondráčkové za doprovodu Zdeňka Merty a komorního orchestru.

Ve festivalovém programu se představí nejprve laureáti klavírní soutěže, zahajovací koncert bude patřit Západočeskému symfonickému orchestru Mariánské Lázně pod vedením dirigenta Rostislava Štúra ze Slovenska a se sólistou Markem Kozákem. V dalších dnech uslyšíme Kristinu Ayvazyan z Arménie, Kateřinu Endlichovou a Massima Mercelliho z Itálie, vřele doporučuji návštěvu koncertu Martina Kasíka za doprovodu orchestru Zemlinski quartett, překvapením letošního festivalu bude bezesporu Michal Kreslík z Monaka a jeho chopinovské improvizace už také proto, že se koncert uskuteční v sálu Casina Bellevue.

Bonbónkem festivalu bude klavírní duo z Itálie Marco Schiavo a Sergie Mardegian. V polovině festivalu bývá zvykem, že program nabídne orchestrální koncert s chopinovskou tématikou – letos přijali pozvání Jan Simon jako sólista za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Třešničkou na pomyslném dortu bude bezesporu klavírista z Kanady, který vystoupí ve svém recitálu a dále pak jako sólista v závěrečném koncertu.

Nejočekávanějším programem je vždy noční koncert v zámku Kynžvart – účinkovat budou Karolína Františová, Alena Kohoutová, Michal Grešl a Karel Vrtiška. Vybrali si přehlídku skladeb pro dvě, čtyři, šest a osm rukou. Festival dává každoročně příležitost mladým začínajícím klavíristům, kteří se na svou dráhu teprve připravují a mají neobyčejné nadání. Tito mladí interpreti se představí na dopoledním koncertu v závěru festivalu.

Závěrečný koncert bude patřit opět Západočeskému symfonickému orchestru Mariánské Lázně s dirigentem Amaury du Closelen z Francie, jako sólista se představí Dang Thai Son z Kanady. Na úplný závěr festivalu je připraveno postludium s programem, který sice nemá přímou souvislost s F. Chopinem, ale připomínkou země, kde Chopin strávil mnoho let svého života – Francie. Helena Vondrášková zazpívá francouzský šanson za doprovodu Zdeňka Merty a komorního orchestru.

56. Chopinův festival bude opět velmi bohatý, a proto mi dovolte pozvat vás do Mariánských Lázní v měsíci srpnu, kdy i pan Fryderyk v roce 1836 v tomto městě pobýval, koncertoval a tvořil.

Eva Smejkalová – tajemník Společnosti Fryderyka Chopina Mariánské Lázně

stáhnout dokument Program ke stažení, všechny mutace (formát PDF; 1,5 MB)


Infocentrum města Mariánské Lázně
Hlavní 47, Mariánské Lázně
tel.: +420 354 622 474
e-mail: infocentrum@kisml.cz

Městské divadlo
Třebízského 106, Mariánské Lázně
tel.: +420 354 622 036

Město Mariánské Lázně Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně Radio Egrensis Český rozhlas Plzeň Czech Tourism Rádio Blaník Marianskelazne.tv Mariánskolázeňské noviny